مقالات
مشــاوره تلفنـــی رایــــگان

در زمینه انواع وسایل مورد نیاز کوهنوردی، طبیعت گردی و کمپینگ به شما مشاوره تلفنی رایگان می دهیم.

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

معرفی بهترین زیره کفش کوهنوردی

بهترین زیره کفش کوهنوردی

 کفش کوهنوردی از اجزای مختلفی تشکیل شده که مهمترین آن زیره کفش است. در انتخاب زیره باید به نیازهای فردی خود، شرایط محیطی و مسیری که قرار است در آن حرکت کنید توجه کرده و سپس بهترین زیره را انتخاب نمایید. مطمئناً در میان لوازم کوهنوردی مهم ترین قسمت کفش است که از پاهای شما در برابر هر نوع آسیبی محافظت می کند. در میان بهترین زیره کفش کوهنوردی موارد زیر برای کفش های کوهنوردی پیشنهاد می شود:

 1. زیره کفش ویبرام
 2. زیره کفش Stealth Rubber
 3. زیره کفش Gore-Tex
 4. زیره کفش Michelin
 5. زیره کفش متناوب
 6. زیره کفش گوه ای
 7. زیره لابر یا لاستیکی
 8. زیره کفش کونتاگریپ
 9. زیره کفش تی پی یو
 10. زیره کفش EVA
 11. زیره کفش PU
 12. زیره کفش ترمو

زیره کفش کوهنوردی در انواع مختلفی تولید می شود که ممکن است از نظر قیمت، کارایی، جنس، وزن، استحکام و ماندگاری، انعطاف پذیری و… با یکدیگر متفاوت باشند. بنابراین اگر قصد انتخاب بهترین زیره کفش کوهنوردی را دارید، ابتدا بهتر است نوع نیاز خود و کوهنوردی در تابستان یا زمستان را تعیین کرده و سپس با انواع زیره کفش کوهنوردی آشنا شوید.

1. زیره کفش ویبرام

ویبرام یک برند شناخته شده ایتالیایی در صنعت کفش است که به تولید زیره کفش های مسیریابی، کوهنوردی، رانینگ و… می پردازد. محصولات این برند از کیفیت بالایی برخوردار بوده و باعث ماندگاری بیشتر کفش کوهنوردی شما می شوند. البته توجه داشته باشید که این برند ایتالیایی انواع زیره کفش را در مدل های گوناگون تولید می کند که بهتر است زیره کفش را با توجه به نوع نیاز خود انتخاب کنید.

ویژگی های زیره کفش ویبرام

 • انعطاف پذیری: زیره ویبرام انعطاف پذیری بالایی دارد و به خوبی از پاهای شما حمایت می کند. بنابراین با انتخاب این زیره احتمال بروز درد یا عدم راحتی در حین راه رفتن، دویدن یا بالا رفتن از کوه از بین می رود.
 • مناسب شرایط محیطی مختلف: در ورزش کوهنوردی با شرایط محیطی مختلفی رو به رو می شوید و ممکن است مسیرهای جنگلی یا کوهستانی را طی کنید. زیره کفش ویبرام در تمامی این شرایط همراه مطمئن پای شما است و از آسیب رسیدن به پاهایتان جلوگیری می کند.
 • وزن سبک: با وجود وزن سبک زیره ویبرام در حین حرکت احساس راحتی بیشتری خواهید داشت.
 • چسبندگی بالا: در مسیرهای صخره ای و کوهستانی کوچکترین لغزش ممکن است موجب آسیب جدی به کوهنورد شود. زیره ویبرام با چسبندگی بالای خود در مسیرهای لغزنده تعادل شما را در حین حرکت حفظ می کند.
 • استحکام و ماندگاری زیاد: این زیره ماندگاری بالایی دارد و بر اثر استفاده مداوم دچار سایش یا پارگی نمی شود.

2. زیره کفش Stealth Rubber

فایوتن یک شرکت بزرگ در زمینه تولید لوازم ورزشی است که محصولات بسیار با کیفیتی را تولید می کند. احتمالاً شما نام زیره کفش Stealth Rubber را بارها شنیده اید. انواع زیره Stealth Rubber توسط شرکت فایوتن تولید می شوند و برای کوهنوردی، دو و صخره نوردی مورد استفاده قرار می گیرند.

ویژگی های زیره Stealth Rubber

چسبندگی بالا: اگر حین حرکت در بین سطوح لغزنده مانند سطوح سنگی، نگران ایمنی خود هستید زیره کفش Stealth Rubber با چسبندگی بالا نگرانی شما را برطرف می کند. چسبندگی زیاد این زیره باعث شده تا بتوانید از آن در محیط های خیس یا مرطوب نیز به راحتی استفاده کنید.

مقاومت در برابر فرسودگی: عمر مفید زیره کفش Stealth Rubber بسیار زیاد بوده و این محصول مقاومت بالایی از خود در برابر سایش و فرسودگی نشان داده است.

مدل های متنوع زیره: زیره های Stealth Rubber در انواع مختلفی تولید می شوند که برای کفش های مختلف قابل استفاده هستند. این محصولات پایداری زیادی در سطوح ناهموار دارند و در مسیرهای گوناگون می توانید از آن ها استفاده کنید.

3. گورتکس (Gore-Tex)؛ بهترین زیره کفش کوهنوردی جهان

زیره کفش گورتکس

اگر به دنبال بهترین زیره کفش کوهنوردی می گردید زیره کفش Gore-Tex را فراموش نکنید. این زیره با بهره گیری از جدیدترین متدهای روز جهان تولید می شود و از ویژگی هایی مانند ضد آب بودن و قابلیت تنفس برای جلوگیری از تعریق بهره می برد.

ویژگی های زیره Gore-Tex

 • قابلیت تنفس: این زیره با قابلیت تنفس باعث تبادل هوا شده و از مشکلاتی مانند تعریق و ایجاد میخچه در پاها جلوگیری می کند.
 • ضد آب بودن زیره: زیره کفش Gore-Tex از جنس ممبران تولید شده و بافت لایه لایه و متفاوت آن باعث شده تا از ورود آب به داخل کفش جلوگیری شود. بنابراین می توانید برای کوهنوردی در روزهای بارانی و در محیط های مرطوب از این زیره استفاده کنید.
 • وزن سبک و ماندگاری بالا: با وجود وزن سبک زیره Gore-Tex احساس راحتی زیادی در حین حرکت خواهید داشت. همچنین این زیره مقاومت بالایی در برابر سایش داشته و در طولانی مدت کارایی دارد.

4. زیره کفش Michelin

اگر می خواهید عمر کفش کوهنوردی خود را افزایش دهید به یک زیره Michelin نیاز خواهید داشت. این برند معتبر به تولید زیره برای برندهای معروف کفش صخره نوردی و کوهنوردی می پردازد و در میان ورزشکاران شهرت زیادی دارد.

ویژگی های زیره Michelin

 • عملکرد عالی در شرایط محیطی گوناگون: تفاوتی نمی کند که در محیطی مرطوب یا خشک قرار داشته باشید، حتی مهم نیست در مسیری لغزنده، پر از مه یا یخبندان حرکت کنید؛ در هر صورت زیره های Michelin عملکرد بسیار مناسبی از خود نشان می دهند.
 • طول عمر بالا: زیره برند Michelin در برابر فرسودگی و سایش مقاوم بوده و طول عمر زیادی دارد.
 • پایداری در مسیرهای ناهموار: اگر می خواهید در مسیرهای ناهموار یا لغزنده تسلط کاملی بر پاها و بدنتان داشته باشید به زیره کفش نیاز پیدا می کنید.
 • قدرت چسبندگی بالا: در حین حرکت در ناهمواری ها مانند مسیرهای کوهستانی یا پر از صخره، قدرت چسبندگی بالای زیره Michelin به کمک شما می آید. به این صورت احتمال لغزش یا افتادن شما کاهش پیدا کرده و می توانید قدم های مطمئنی تا رسیدن به مقصد بردارید.

5. زیره کفش متناوب

اگر علاقه مندید تا بتوانید زیره کفش ورزشی خود را در کمتر از چند دقیقه تعویض کرده و زیره دیگری را جایگزین کنید، به سراغ زیره های متناوب بروید. این محصولات با نام زیره قابل تعویض هم شناخته می شوند و دارای تنوع بالایی هستند. بنابراین در مسیرهای مختلف می توانید از زیره سازگار با آن استفاده کرده و بدون نیاز به هیچ نوع ابزار خاصی زیره خود را به راحتی تعویض کنید.

ویژگی های زیره متناوب

 • افزایش طول عمر کفش: اگر می خواهید از فرسودگی زیره اصلی کفش کوهنوردی جلوگیری کنید و باعث افزایش طول عمر کفش خود شوید، حتماً زیره های متناوب را در نظر داشته باشید.
 • تنوع بالا: زیره های متناوب در مدل های بسیار متنوع تولید شده و در مسیرهای سنگلاخی، آسفالت، خاکی، لغزنده و… قابل استفاده هستند. بنابراین شما می توانید در هر مسیر از زیره متفاوتی نسبت به نوع نیاز خود استفاده کنید.
 • تعویض آسان: برای تعویض زیره متناوب نیاز به هیچ نوع ابزاری ندارید و می توانید این کار را در کمتر از چند دقیقه انجام داده و به ادامه کوهنوردی بپردازید.

6. زیره کفش گوه ای

احتمالاً شنیده اید که می گویند پا قلب دوم انسان است؛ به همین دلیل انتخاب یک کفش مناسب می تواند از درد مفاصل و آسیب به زانو و کمر شما جلوگیری کند. این مسئله در حین ورزش هایی مانند کوهنوردی اهمیتی دوچندان پیدا می کند. زیره گوه ای می تواند فشار وارده به پا را در تمامی قسمت های آن پخش کند و از دردهای مفصلی جلوگیری به عمل آورد.

ویژگی های زیره گوه ای

 • وزن سنگین: در مقایسه با دیگر زیره های معرفی شده، زیره گوه ای وزن سنگین تری دارد که می توانید این مسئله را به عنوان یک ویژگی منفی برای این نوع زیره در نظر بگیرید.
 • مقاومت در برابر فرسودگی: طراحی زیره گوه ای باعث شده تا این محصول مقاومت بالایی در برابر سایش و فرسودگی داشته باشد. بنابراین بدون نگرانی می توانید از این زیره در حین صخره نوردی استفاده کنید.

7. زیره لابر یا لاستیکی

زیره کفش لابر یا پلاستیکی

در گذشته از زیره لابر یا لاستیکی برای تولید کفش های رسمی استفاده می شد. اما ویژگی های منحصر به فرد این زیره باعث شده تا استفاده از آن در صنعت لوازم ورزشی افزایش پیدا کند.

ویژگی های زیره لابر یا لاستیکی

 • ضد آب بودن: استفاده از لاستیک در تولید زیره لابر باعث شده تا این محصول کاملاً ضد آب باشد. بنابراین در حین عبور از مسیرهای رودخانه ای یا در هوای بارانی می توانید از این زیره استفاده کنید.
 • وزن سبک و انعطاف پذیری بالا: این زیره بسیار سبک است و انعطاف بالای آن باعث می شود تا در حین حرکت پاهای شما دچار درد و آسیب نشوند.
 • مقاومت و ماندگاری زیاد: انعطاف بالای زیره لابر یا لاستیکی باعث شده تا این زیره دچار ترک خوردگی و فرسودگی نشود؛ بنابراین می توانید از عمر بالای زیره لابر مطمئن باشید.

8. کونتاگریپ؛ بهترین زیره کفش کوهنوردی فرانسوی

زیره های کونتاگریپ توسط برند فرانسوی سالامون تولید شده و دارای انواع مختلفی هستند. شما می توانید با توجه به نوع نیاز خود یکی از انواع زیره کونتاگریپ را خریداری کرده و برای فعالیت های ورزشی از آن استفاده کنید.

ویژگی های زیره کونتاگریپ

 • طراحی ارگونومیک: انواع زیره کونتاگریپ دارای طراحی ارگونومیک بوده و وزن شما را به طور یکسان توزیع می کنند. به این صورت از فشار در کمر و ستون فقرات جلوگیری به عمل آمده و می توانید تحرک بیشتری داشته باشید.
 • وزن سبک و انعطاف پذیری بالا: این ویژگی ها موجب راحتی شما در حین حرکت می شوند.
 • تنوع زیاد: زیره های کونتاگریپ در تنوع بالا تولید شده و برای حرکت در مسیرهای جنگلی و کوهنوردی کاربردی هستند. بنابراین می توانید با توجه به نوع فعالیت ورزشی خود یکی از این زیره ها را تهیه کنید.

9. زیره کفش تی پی یو

در تولید زیره کفش تی پی یو از پلی اورتان ترموپلاستیک استفاده می شود. این مواد مقاومت بالایی در برابر سایش دارند و به دلیل استحکام زیادشان مورد توجه ورزشکاران قرار گرفته اند.

ویژگی های زیره تی پی یو

 • خاصیت ضد آب: با وجود این خاصیت می توانید از زیره تی پی یو در محیط های خیس و مرطوب به راحتی استفاده کنید.
 • انعطاف بالا: انعطاف زیاد زیره تی پی یو باعث شده تا احتمال ترک خوردن و پاره شدن آن به مرور زمان وجود نداشته باشد. علاوه بر آن با وجود این ویژگی می توانید به راحتی قدم برداشته و دچار پا درد یا دردهای عضلانی نشوید.
 • از دیگر ویژگی های زیره تی پی یو می توان به وزن پایین و طول عمر بالای آن اشاره کرد.

10. زیره کفش EVA

زیره EVA در تولید کفش های رانینگ و کوهنوردی کاربرد زیادی دارد زیرا وزن سبک و مقاومت بالای آن نظر ورزشکاران را به خود جلب کرده است. زیره EVA از جنس پلیمر لاستیکی یا اتیلن وینیل استات تولید می شود و ویژگی های بسیار مهمی مانند انعطاف پذیری زیاد، دوام بالا و وزن سبک دارد.

ویژگی های زیره EVA

 • دوام بالا: این زیره عمر و دوام بالایی دارد و در برابر ضربه مقاومت زیادی از خود نشان می دهد.
 • انعطاف پذیری: انعطاف پذیری زیره EVA بسیار زیاد است که با وجود آن در حین حرکت هیچ نوع فشاری در پاهایتان احساس نخواهید کرد.
 • عایق گرما: اگر قصد کوهنوردی در هوای سرد و مناطق کوهستانی را دارید زیره EVA گزینه مناسبی برای شما است؛ زیرا این زیره گرمای کفش را حفظ کرده و باعث انتقال آن به بیرون نمی شود.

11. زیره کفش PU

زیره PU از یک ماده پلاستیکی به نام پلی اورتان تولید می شود و هزینه تولید آن بسیار پایین است. این زیره قابلیت ارتجاعی بالایی داشته و چگالی اش نسبت به دیگر زیره های موجود در بازار پایین تر است.

ویژگی های زیره PU

 • وزن بسیار سبک: وزن پایین این زیره احساس سبکی و راحتی زیادی را در حین راه رفتن به شما می بخشد.
 • قیمت مناسب: هزینه تولید زیره PU بسیار پایین است؛ به همین دلیل می توانید این نوع زیره را با قیمت مناسب و اقتصادی تهیه کنید.
 • دوام بالا و قابلیت انعطاف پذیری زیاد: با استفاده از زیره PU در نقاط سنگلاخی و کوهستانی، احتمال پاره شدن یا آسیب به بافت زیره وجود ندارد. همچنین این زیره قابلیت ارتجاعی یا انعطاف پذیری بسیار بالایی داشته و گزینه بسیار مناسبی برای ورزشکاران به شمار می آید.

12. زیره کفش ترمو

زیره کفش ترمو با استفاده از مواد PVC و TPU تولید شده و به همین دلیل از ویژگی های بسیار مثبتی برخوردار است. از این زیره در تولید کفش های زمستانی و کفش های ورزشی استفاده می شود زیرا به عنوان عایق حرارتی عمل کرده و اجازه خروج گرمای داخل کفش را نمی دهد.

ویژگی های زیره ترمو

 • وزن سبک: وزن سبک این زیره احساس راحتی زیادی را در حین حرکت به کوهنوردان می بخشد.
 • چسبندگی بالا: در صورتی که از این زیره در محیط های لغزنده استفاده کنید احتمال لیز خوردنتان وجود ندارد؛ زیرا زیره ترمو چسبندگی زیادی داشته و به حفظ تعادل شما کمک می کند.
 • عایق حرارتی: اگر در فصول سرد سال نیز به کوهنوردی می پردازید، با انتخاب زیره ترمو می توانید پاهای خود را گرم نگه داشته و نگران خروج هوای گرم از داخل کفش نباشید.

مزایای انتخاب بهترین زیره کفش کوهنوردی

انتخاب بهترین زیره کفش کوهنوردی مزایای بسیار زیادی برای شما دارد، زیرا انعطاف، سازگاری و مقاومت زیره می تواند باعث راحتی بیشتر شما شده و از مشکلاتی مانند برهم خوردن تعادل در حین کوهنوردی، پا درد و کمردرد و مشکلاتی از این دست جلوگیری کند. اما از مهم ترین مزایای انتخاب زیره کفش کوهنوردی مناسب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زیره کفش کوهنوردی با قدرت چسبندگی بالا ایمنی شما را در حین کوهنوردی افزایش داده و از لغزش و لیز خوردنتان جلوگیری می کند.
 • قابلیت ارتجاعی یا انعطاف کفش کوهنوردی باعث می شود تا از فشار در یک قسمت پا جلوگیری به عمل آید. به این صورت احساس راحتی بیشتری داشته و می توانید در مسیرهای سنگلاخی به راحتی حرکت کنید.
 • یک زیره کفش مناسب از قسمت های مختلف پای شما محافظت کرده و از آسیب به پاها بر اثر ضربه جلوگیری می کند.
 • یکی دیگر از مزایای زیره کفش استاندارد کوهنوردی، مقاومت بالای آن است. به این صورت در حین صخره نوردی یا عبور از مسیرهای سنگلاخی احتمال سایش، ترک خوردن و پاره شدن زیره کفش وجود ندارد.
 • بهترین زیره کفش از ویژگی هایی مانند وزن سبک برخوردار است که با وجود آن پاهای شما در حین حرکت خسته نمی شوند و احساس راحتی زیادی خواهید داشت.
 • همچنین با انتخاب زیره ضد آب و عایق حرارت می توانید بدون نگرانی کوهنوردی در زمستان و تابستان بپردازید.

مناسب ترین زیره کفش کوهنوردی برای من کدام است؟

در صورتی که قصد انتخاب یک زیره کوهنوردی با کیفیت را دارید بهتر است ابتدا با انواع زیره کفش کوهنوردی آشنا شوید که شامل زیره ویبرام، Stealth Rubber، Gore-Tex، Michelin، متناوب، گوه ای، لابر یا لاستیکی، کونتاگریپ، تی پی یو، EVA، PU و ترمو می شوند.

این زیره ها دارای ویژگی های مختلفی بوده که شما باید با توجه به نیاز خود آنها را تهیه کنید؛ اما به طور کل از ویژگی های یک زیره کفش کوهنوردی استاندارد و با کیفیت می توان به حالت ارگونومیک، انعطاف پذیری مناسب، وزن سبک، چسبندگی بالا، مقاومت زیاد در برابر سایش، ضد آب بودن و… اشاره کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
فروشگاه
حساب کاربری من
0 محصول سبد خرید